logotyp

Archiv aktualit

VÝUKA V KARANTÉNĚ

 

Distanční výuka byla pro nás ve Spektru výzvou. Paní učitelky začaly ihned vymýšlet způsoby, jak dále vyučovat a rodiče zatěžovat co nejméně. Když jsme se sešly na poradě ve středu 18. března s již povinnými rouškami, každá už měla svůj způsob, jakým komunikovala učivo, aby nešlo jen o strohé seznamy typu: „Vypracuj si pracovní sešit s. 16, cv. 2 – 8. Proveď výpisky z kapitoly Středočeský kraj.“ Naši prvňáčci od pondělí 16. března mohli sledovat videa na youtube, kde paní učitelka vyučovala jako obvykle ve třídě, nebo s dětmi probrala a ohodnotila jejich pokroky přes dvacetiminutový rozhovor přes skype, na který se rodiče objednali. Druháci, třeťáci, čtvrťáci a páťáci pracují prostřednictvím Google Classroom, kam paní učitelky také nahrávají videa zejména s výkladem nové látky. Na dálku funguje i výuka angličtiny.

Po dvou týdnech ale máme jasno my i děti: Už aby byla zase škola! Společně nám to jde úplně nejlíp a je to větší zábava!


SNÍH A KNIHY VE SPEKTRU

Ve Spektru vyhlížíme sněhovou nadílku, abychom mohli jít bobovat za nedaleké sídliště. Zatím bohužel marně. Třeťáci a čtvrťáci neponechali nic náhodě a rozjeli se na školu v přírodě do Krkonoš a Jizerských hor. A my, co jsme tu zůstali, stále doufáme…. Aby nám nebyla dlouhá chvíle, těšíme se z knižních dárků, které již podruhé do naší školy přinesl školní Ježíšek.

V naší škole totiž rádi čteme. Pečlivě si ale vybíráme z knižní nabídky. Chceme číst kvalitní literaturu, ať už tu prověřenou lety, nebo novou, která je ověnčená cenami Magnesia Litera,  Zlatá stuha, nebo rovnou cenou Hanse Christiana Andersena.

V poličkách se tudíž najdou knihy Pavla Čecha, Ester Staré, Petry Soukupové, Vojtěcha Matochy, Renáty Fučíkové, kompletní sady Letopisů Narnie,  Harryho Pottera či knih Roalda Dahla. Máme zde i na výběr z anglických knih vhodných pro prvostupňové čtenáře. Ve
třídách se často pořádají čtenářské dílny, kdy si děti čtou vlastní rozečtenou knihu, leží na koberci a při čtení můžou i mlsat. Paní učitelky proškolené semináři Kritického myšlení si pak s dětmi povídají o zážitcích z četby, všímají si společně slohových postupů spisovatelů, typů hrdinů či prostředí, tvoří básně či se při slohových hodinách inspirují právě přečtenými knihami.

Naši žáčci knihy nejen čtou, ale setkávají se přímo s autory. Pravidelně navštěvujeme zářijový festival autorského Čtení ve vlaku, a tak se děti setkaly s Radkem Malým, Josefem Kubištou nebo Zuzanou Frantovou. Navštěvujeme i besedy s autory během květnového veletrhu Svět knihy. V červnu nám v rámci akce Celé Česko čte dětem přišla na besedu spisovatelka Petra Soukupová a letos k nám dorazí Ester Stará. Na workshopy se k nám vrací Klára Smolíková s Jiřím W. Procházkou a četla nám i Daniela Krolupperová, jejíž oceněné knihy Zločin na Starém Městě a Past na korunu jdou u nás ve Spektru z ruky do ruky.

Inspirace kvalitní knihou tříbí vkus a tvůrčí dovednosti. Letošní čtvrťáci se nebáli vymyslet příběh dokonce v angličtině a s přehledem zvítězili v soutěži vydavatelství Venture Books o nejoriginálnější příběh-komiks se svým příběhem The King.

VÁNOČNÍ ČAS VE SPEKTRU 2019

Ve Spektru voní jehličí, perníčky a vanilka. Vánoční atmosféru jsme letos navodili dříve. Ve středu 4. prosince jsme se již tradičně sešli na školní zahradě a zapívali si koledy a vánoční písně – jak české, tak i anglické. Poté ve všech třídách vypukla nákupní horečka. Děti s hrdostí prodávaly své výrobky. Nechyběly mezi nimi ty s vánoční tematikou jako svícny, přání, ozdoby z nejrůznějších materiálů, ale přibyl i další sortiment, jako například látkové sáčky na pečivo, korále na krk, přívěsky na klíče. Utržené peníze děti utratí za společnou zážitkovou akci, ale nemalou částku letos každá třída věnovala i na charitu.
Po třídních besídkách jsme si popřáli hezké vánoční svátky strávené v klidu a pospolu se svými nejbližšími a v novém roce 2020 pevné zdraví a energie do uskutečňování svých plánů.

To samé přejeme i Vám.

ŽIVOT VE SVOBODNÉ ZEMI OČIMA DĚTÍ

Též naše škola se s nadšením připojila k oslavám 30. výročí sametové revoluce. Paní učitelky přichystaly pro naše žáky projektový den v pátek 15. listopadu, kterému předcházela projekce filmu Fany a pes o pádu  komunismu ve východní Evropě. Ti nejmladší společně se svými paními učitelkami právě na tento film navázali a dále pokračovali nahlížením klíčovou dírkou do svobodné země, stavbou zdi či výukou v duchu totalitního školství.

O velké přestávce děti zažily komunistickou přestávku s korzováním  dokola a byly pak velmi šťastné, když se v půlce ukončila a nastala přestávka demokratická, kterou mohl každý trávit tak, jak to má rád.

Žáci 3., 4. a 5. ročníku prošli postupně dějinami před i po revoluci. Třídy se postupně přesouvaly z jedné doby do druhé. Paní učitelka třeťáků seznámila děti s dějinami od 2. světové války až po 16. listopad 1989. Paní učitelka čtvrťáků vyprávěla o sametové revoluci, jejím průběhu a na videoukázkách pak mohli žáci vidět zásah proti studentům na Národní třídě 17. listopadu 1989.  Nakonec jim připevnila na oděv  trikolóru. V 5. A paní učitelka přenesla žáky v čase do období od 18. listopadu do konce roku 1989. V roli staré babičky vyprávěla, jak se informace o revoluci (ne)šířily po celé republice. Na závěr si žáci  vyrobili transparenty. Projekt nám pomohli zakončit někteří rodiče žáků, když v pondělí 18. listopadu přišli vyprávět své osobní zážitky nejen z doby socialistické, ale dokonce i ze samotné sametové revoluce.

Celý projekt se velmi vydařil, což můžete posoudit kliknutím na naší fotogalerii!

Podzimní Spektrum 2019


Září a říjen uběhl jako voda, a to nejen čtyřiceti novým prvňáčkům. V jedné třídě se usadil Večerníček, ve druhé jdou děti z pohádky do pohádky. Naši nejmenší již s radostí čtou slova a věty z poloviny abecedy, krokují, porovnávají a staví krychlové stavby. Navštívili již divadelní představení v Divadle v
Dlouhé a cirkus King. Druháčci mají ve třídě nefalšovanou džungli a letos se vydali cestou ladného pohybu a tančí skoro jak ve Star Dance. Třeťáci se těší na besedu s panem Němečkem, protože je s nimi letos ve třídě Fifi, Bobík, Pinďa a Myšpulín. Začínají se potýkat s vyjmenovanými slovy, ale Čtyřlístek jim jistě vypomůže.

Čtvrťáci se letos zaměřili na poznávání zaměstnání, dali se na bruslení a založili firmu Šopík u Spektra. Těší se, že si vyzkoušejí podnikání a za zisk podniknou výlet, ale také plánují přispět na dobrou věc. Je to druhý rok, co naše škola spolupracuje v rámci finanční gramotnosti s projektem Abeceda peněz s Českou spořitelnou. Navíc si začali dopisovat se školou v anglickém Newcastlu. Páťáci začali intenzivní přípravu na přijímací zkoušky na gymnázia, ale stačili i zajít na generální zkoušku minorové novinky Zá-to-pek a podat režisérovi zpětnou vazbu. Letošní rok mají ve znamení vesmíru, tak jim všchni držíme palce, aby je pak jejich raketa dovezla tam, kam si přejí.


Červnové finále 2019

Ve škole je ticho. Třídy osiřely a jak budou nově vypadat, je zatím jen v hlavách paní učitelek, které zaslouženě odpočívají. Stejně jako děti. Ve škole je jen pan malíř, který obnovuje nátěry a nechává zmizet různé dírky a nerovnosti na stěnách.

V červnu bylo takhle ticho předposlední týden, kdy se celá škola rozjela na sedmidenní školu v přírodě, tentokrát na společné místo ve Šlovicích na Berounsku. Jinak byl červen rušný, jak je obvyklé. Začal tradiční akcí Celé Česko čte dětem, takže paní učitelky ten týden hodně dětem předčítaly. Ve středu 5. naši školu navštívila i se svou dcerou Marlou spisovatelka a scénáristka Petra Soukupová. Četla čtvrťákům a páťákům ze své knihy Kdo zabil Snížka a odpovídala na jejich zajímavé dotazy. Jako obvykle se dokončovala výuka, klasifikace, hledaly se učebnice a ty nalezené se odevzdávaly, nosily se domů poslední školní práce, diplomy z kroužků, probíhaly poslední exkurze a hlavně se čile nacvičovala vystoupení na akademii.

Akademie již podruhé proběhla v Salesiánském divadle v Kobylisích. 5. A akci zahájila stínovým divadlem a osobitým pojetím stvoření světa v doprovodu violoncellisty ze svých řad, dechberoucí světelnou taneční show navázali čtvrťáci a pak se na pódiu objevil roztančený palouk s makovými panenkami a motýly Emanuely z 1. A. Třeťáci představili 20 českých slovutných osobností posledního století a zazpívali při tom hit Za 100 let. Druháčci zazpívali a zatančili na několik písní z filmu Ať žijí duchové a celou show zakončili letní Pomádou páťáci z béčka, kteří diváky zavedli do autoopravny amerických korábů silnic, přesladkého holčičího pokojíčku a pak na správný letní rock´n´roll. Mezi vystoupení se vešla i ta, se kterými dětmi bodovaly na přehlídce anglické soutěže Come&Show. Na samém konci nechyběla společná anglická píseň. Tentokrát všechny děti v třídních tričkách zazpívaly rockovější verzi Armstrongova evergreenu What A Wonderful World.

Letos jsme se rozloučily se dvěma třídami páťáků, z nichž 21 pokračuje ve vzdělávání na víceletých gymnáziích, dvě děti na sportovních školách a ostatní na dalších základních školách nejčastěji v okolí svého bydliště. Všichni si užili i poslední školní přespávání....a škola to kupodivu přežila.
Přejeme všem pěkné léto, plné barev, hezkých setkání a těšíme se ve zdraví na všechny – a zejména na nové prvňáčky - 2. září.

ZKOUŠKY CAMBRIDGE ENGLISH 2019

Ve středu 26. dubna 2018 jsme měli tu čest hostit nadšené žáky angličtiny ze ZŠ Odolena Voda. Společně s našimi 19 žáky skládali zkoušky Young Learners (YLE) pořádané British Council. Organizaci v naší škole opět zajistila paní učitelka Andrea Jabconová.

Tyto zkoušky jsou k dispozici ve třech úrovních - Pre A1 Starters, A1 Movers a A2 Flyers. Účastníci zkoušek se výsledky svých testů dozví v polovině června, neboť se posílají na opravu až do Velké Británie. Pak se mohou těšit na certifikáty a z první zkušenosti s opravdickou zkouškou.

 

 FOTBAL, TO JE HRA

Nejen matematických a jazykových soutěží se naši žáci účastní. U nás ve Spektru se také sportuje! Na podzim jsme vyslali chlapecké družstvo na florbalový turnaj ČEPS, teď na jaře jsme trénovali na fotbalový McDonald´s Cup. V úterý 25. dubna se utkali žáci z 1., 2. a 3.  tříd s dalšími 6 týmy na hřišti hornoporčenické základní školy, o den později po nervydrásajícím penaltovém střílení starší žáci obsadili 5. místo.  Aby děvčatům nebylo líto, že pro ně obdobný turnaj není, uspořádali jsme dívčí školní turnaj.


 


JARNÍ SPEKTRUM 2019

Jaro k nám vtrhlo se smrští matematických soutěží – v nižších třídách se počítal Cvrček, ve vyšších Klokan. Poté následovala Pythagoriáda. V obou soutěžích si naši žáci vedli výborně. Většina je nadprůměrnými úspěšnými řešiteli, což znamená, že zvládli vyřešit správně 60 %zadaných úloh. Jak jsou na tom naši žáci v dovednostech z ostatních předmětů,  ještě uvidíme z výsledků SCIO testů, které právě v naší škole probíhají.

Nezahálíme ani v angličtině. I letos se všichni žáci ochotně připravovali na školní kolo soutěže Come and Show, a to i přesto, že bylo zřejmé, že finální přehlídky  se nebudou moci zúčastnit páťáci, kteří ve dnech 16. a 17. dubna skládali přijímací zkoušky na víceletá gymnázia. Nevzdali to a alespoň se zúčastnili školního kola. Obě skupiny 5. B byly nakoneczlaté, nezalekly se totiž Shakespeara. Jedna část sklidila aplaus s tragédií Romeo a Julie, druhá s komedií Sen noci svatojánské. Na pražské přehlídce pak Spektrum reprezentovali prvňáčci s písní „Onelittle finger“, třeťáčci se scénkou „The blind men and the elephant“ a čtvrťáci s „Pinocchiem“. Za jednotlivce vystupovala recitátorka Madla a zpěvačka Violka.

Na velikonoční jarmark jsme se letos chystali na tvořivých dílnách, v nichž byly děti promíchány ze všech tříd. Tvoření byl věnován celý den a nabídka výrobků s jarní a velikonoční tématikou byla opravdu pestrá, počínaje tradiční pomlázkou a konče umnými dekoracemi v květináčích. Po odečtení  nákladů jsme se radovali z 13 000,- Kč, za které se nakoupí sportovní a herní prvky na školní zahradu.

Ano, rádi sportujeme. Letos jsme přidali účast v další sportovní soutěži, a to ve vybíjené, kam pojedeme v polovině května. Tradičně jsme se zúčastnili fotbalového turnaje McDonad´s Cup, a to v kategorii mladší i starší žáci. Prvňáčci, druháčci a třeťáčci naši školu budou nově reprezentovat i na venkovním florbalovém turnaji. Všechny třídy se pak těší na pravidelné návštěvy Dětského dopravního hřiště. Letos jdeme obhájit stříbrnou medaili v dopravní soutěži.


ZIMNÍ SPEKTRUM 2019

U nás se nespí! Tedy, až na ježka – nakonec mláďátko čtvrťáci tak pěkně vykrmili, že ježek nabral na váze a mohl spokojeně usnout v přírodě, kde je to pro něj přirozené.

My ve Spektru jsme se snažili užít sněhu, co to dalo. Na zimní školu v přírodě vyrazily třídy 2. A, 3. A a 4. A do Krkonoš a Jizerských hor. Prvňáčci si užívali sněhu na školní zahradě, páťáci hory obětovali přípravě na přijímací zkoušky. Termíny se nemilosrdně blíží a zájem o studium na osmiletá gymnázia je obrovský – uspějí jen ti nejpracovitější. Všechny děti si ale zabobovaly na kopcích za sídlištěm poblíž naší školy.

Zahájili jsme také preventivní programy, a to Bezpečný internet a Chovám se bezpečně . Do školy  zavítalo anglické divadlo – mladší děti cestovaly v časostroji, starší řešily záhadu zmizení kouzelnické asistentky.

Naši školu si také vybrala k exkurzi delegace korejských pedagogů. Moc se jim u nás líbilo.

Srdečně Vás zveme na poslední den otevřených dveří 19. března a na navazující program Hrajeme si na školu od 16,00 hodin.

 


ADVENT VE SPEKTRU 2018

Celá naše škola se ocitla v rozjímavé, adventní době, i když jsme prosinec zahájili bouřlivě fanděnímna florbalovém Mistroství světa v O2 aréně, což bylo pro děti úžasným zážitkem. Krátce se ale ohlédneme. Do listopadu jsme vpadli po výborné halloweenské party – již druhým rokem je naše škola 31. října plná strašidel, která během družiny plní úkoly na stanovištích. Strašidla pak zdárné výsledky promění za zaslouženou odměnu a nově si užila i discořádění.

Do školy přibyl také někdo nový. Nikoliv spolužák či spolužačka, ale ježeček ze záchranné stanice. Stráví u nás ve škole celou zimu a je o něj královsky postaráno díky dětem ze 4. A a jejich paní učitelce. Lenka Štábová také nového spektráckého obyvatele představila všem dětem školy a uvedla i zásady, které musíme my všichni ve škole dodržovat, aby se ježkovi u nás líbilo a dařilo.

Zavítalo k nám také slovenské loutkové divadlo Mongonrock. Divadelní návštěvy podnikají všechny třídy, přičemž nejraději a nejčastěji navštěvují divadlo Minor. Páťáci se letos nově chystají na klasiku všech klasik - Sen noci svatojánské Williama Shakespeara do Divadla Na Fidlovačce.

Ve škole také dbáme na kvalitní vzdělávání našeho pedagogického sboru. Celý podzim bylo několik sobot věnováno školení Čtením a psaním ke kritickému myšlení, jehož metody děti baví a přinášejí jim trvalé dovednosti, jiné kolegyně se věnovaly aktivitám spojeným se čtenářskou gramotností. Nová školení plánujeme i na další kalendářní rok.

Otevřely jsme také letos poprvé naše dveře k nahlédnutí všem, kdo se zajímají o výuku v naší škole.Další Dny otevřených dveří se chystají 5. února a 19. března, ale je možné se přijít podívat k nám kdykoliv jindy.

Ve třídách to voní perníkově, medově a jehličím. Vyrábíme na jarmark a těšíme se, kam za utržené peníze pojedeme na výlet. Letos se 4. A a 5. A navíc zapojila do akce finanční gramotnosti Abeceda peněz České spořitelny. Děti si vymyslely firmy, zvolily ředitele, finanční a obchodní manažery,předmět podnikání a za zapůjčené 3 000,- Kč rozjely byznys. Svoje výrobky budou prodávat 10. a 14.prosince na pobočce ČS ve Verneřické 408/3 na Proseku. Část svého zisku věnují na krmení pro ježka a nadaci Mathilda zabývající se výcvikem vodicích psů.

Přejeme Vám krásné prožití svátků vánočních a v novém roce 2019 hodně zdraví a štěstí.

MATEMATICKÝ PROUD


Dne 18. 10. 2018 se tým „Spektráci“ složený z našich žáků umístil v matematické soutěži „Matematický proud“ na stříbrném druhém místě. Soutěžilo 15 týmů.

Gratulujeme a děkujeme za vzornou reprezentaci školy.

 
 ZÁŘÍ A ŘÍJEN U NÁS (2018)

Školní rok se rozběhl na plné obrátky. Ve třídách se pomalu dokončuje opakování z předešlého roku a děti se začínají učit nové věci. K jejich osvojení jsou velkou pomocí exkurze a workshopy, které s rozmyslem paní učitelky naplánovaly během prázdnin. Žáci navštívili kbelský Prales, kde někteří nocovali pod širákem, divadlo Minor, redakce rádia i televize, Senát ČR nebo knižní veletrh. Říjen je  také ve znamení sportu – využíváme slunečného počasí a o velké přestávce a v družině se s oblibou hraje fotbal, florbal, stolní tenis a honička s názvem Walking. Tato průprava dětem pomůže na dopravním hřišti, kde nyní probíhá výuka 3. – 5. ročníků. A v úterý 16. října se účastníme florbalového turnaje ČEPS. Přijďte nám fandit do BB areny v Letňanech!

 
 

PŘIJÍMACÍ ŘÍZENÍ NA VÍCELETÁ GYMNÁZIA

V přijímacím řízení pro školní rok 2018/2019 byla na víceletá gymnázia úspěšnost 64 %. Našim skvělým páťákům gratulujeme!


V přijímacím řízení pro školní rok 2017/2018 byla na víceletá gymnázia úspěšnost 94 %. Našim skvělým páťákům gratulujeme!
COME AND SHOW 2018

Veni, vedi, vici“ neboli v překladu slov Césara „Přišel jsem, viděl jsem, zvítězil jsem“ – takto by se dala shrnout mise naší školy v pražském kole anglické soutěže Come&Show konané 27. a 28. března. Předcházela mu školní soutěž, které se s plným nasazením zúčastnili téměř všichni žáci a žákyně. Nebylo věru lehké ze všech originálních výstupů vybrat ty nejlepší reprezentanty. V Dolnochaberské ZUŠ Taussigova si z velké konkurence za pohádku Three wishes odnesli zlaté medaile páťáci (kat. Intermediate) a žákyně ze 4. A  za sólový zpěv písně I never ever touched a rainbow (kat. Beginner). Stříbrné medaile získala celá třída 2. A (kat. Starter) za scénku Waiting for Santaa žáci ze 4. B za důvtipnou pohádku Stone soup (kat. Beginner).
 

ZDRAVÉ ZOUBKY 2018
 

Prvňáčky navštívili v rámci kampaně Čisté zoubky zástupci DM drogerie, kteří poutavou formou připomenuli dětem, jak se správně starat o svůj chrup. Děti si vše zaznamenaly do pracovních listů a doma si jistě vyzkoušely vše, co od DM drogerii dostaly – přesýpací hodiny, kartáček i zubní pastu.

Rychlý kontakt

Základní škola Spektrum, s.r.o.

Sídlo školy:
Kytlická 757
190 00 Praha 9-Prosek

Telefon:
283 882 044 - jednatelka,
242 483 840, 724 806 007 - ředitelka

E-mail: info@zsspektrum.cz
Web: www.zsspektrum.cz

Vedení školy:
Mgr. Helena Radová,
ředitelka
reditel@zsspektrum.cz

Mgr. Lucie Bartošová,
jednatelka
jednatel@zsspektrum.cz

IČ: 28237692
IZO školy: 151039992
Číslo účtu: 108368309/0800
Datová schránka: jw3ckx6
Domů
Bakaláři
fotogalerie
zápis
družina
o škole
úvodní strana

Created by © 2012 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek | Scholastika - zvýhodněná varianta webových stránek pro školy a školky